FONT KÜÇÜLT
FONT BÜYÜT

Engelli Hayvanlar Rehabilitasyon Merkezi

TÜRKİYE DE ENGELLİ HAYVANLARA YÖNELİK ÇALIŞMALAR

HAZIRLAYAN: CANAN KOCA

TÜRKLERİN HAVYANLARA VERDİĞİ ÖNEM

* 150 YIL ÖNCESİ Otağının üzerine yuva yapan güvercinler için çadırını bırakıp savaşa giden, miraslarından bir bölümünü sokaktaki hayvanlara bırakan, sadaka niyetine kuş azat eden bir toplumduk.

 BUGÜNKÜ halimiz, geçmişimizle kıyaslanamaz…

Kuşlar için bile evler yaparlardı. “Serçe saray, kuş köşkü, kuş evi” gibi adlar verilen bu evler; özenle ve kutsal bir hizmet yerine getiriliyormuşçasına yapılırdı. Camilerde, mezar yapılarında, köşklerde özenle yapılmış havalandırması bile düşünülmüş bu minyatür yapılar bulunuyordu.

“ Eskiden hayvanlarla insanlar akrabalar gibi bir arada yasarlardı.”

* Kediler davetsiz misafirlerdi. Köpekler hakkında hadis olduğu için eve sokulmazdı. Fakat sokakta bunlara ekmek doğranır, hatta adaklar dahi adanırdı.
* Yarasa, sansar, gelincik ise evin en kuytu köşelerini doldururlardı.
* Temel yılanına dokunulmaz, görüldüğü zaman “Şahmelek veya Şahmaran başı için bana dokunma” denir. İyi, kötü her türlü hayvanlara dostluk ve misafirperverlik gösterilir, ayrı ayrı konuklanırdı.
* Çatı aralarında kırlangıçlar, bos tavanlarda örümcekler! Şayet örümcekler alınacak olursa öğleden evvel alınmalarına dikkat edilir, öğleden sonra başka yerlerde yuva yapabilsinler diye.
* Hele kuş yuvalarına el değdirilmez, tedirgin edilmezdi. Yuva bozanın günahı büyüktü.. Kumru ve güvercinler kafeste beslenemezler yahut bunları kafeste beslemek günah sayılırdı. Fakat kanarya, saka, ispinoz, flurya, iskete gibi ötücü kuşlar böyle değil. Papağan, dudu kuşu, muhabbet kusşu ise kibar ev ve konakların kuşlarıydı.”
* Ağaçların tepelerinde, bacalarda, leylekler yer tutardı. Leylek uğurludur. Sıcak memleketlerden geldiği için kendisine hacılık kondurulmuştur.

Gurebahane-i Laklakan

* Bursa merkez Osmangazi İlçe Belediyesi ecdadın hayvan sevgisini gösteren dünyanın ilk ve tek hayvan hastanesi "yeniden canlandırdı. Geçmişte, sakat leylekler ve göçmen kuşların tedavi ve bakımının yapıldığı bu hastane, Tarihi Irgandı Köprüsü nün doğu ayağında yer alan ve restorasyonu tamamlanan tescilli yapının giriş katındaki bir bölümünde yaşamaya devam edecek.