FONT KÜÇÜLT
FONT BÜYÜT

Dünya Engelliler Vakfı ve BDDK işbirliği

Dünya Engelliler Vakfı (DEV), heyeti engelli bireylerin finans alanında daha iyi hizmet alabilmesi için bankalarda yapılması gereken düzenlemeleri görüşmek üzere dün Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK başkanı Mehmet Ali Akben ile bir araya geldi. Metin Şentürk başkanlığındaki DEV heyeti, başkan Mehmet Ali Akben ile bankacılık hizmetlerinin engelliler açısından erişilebilirliği üzerine görüşüldü.

5378 sayılı yasa gereği kamusal alanda sürece uygunluk, çevresel ve fiziki erişilebilirlik ile şubelerde çalışan banka personelinin engellilerle doğru iletişimi sağlayacak eğitimi alması konularını da içeren görüşmede bir sonraki toplantının Türkiye Bankalar Birliği, Katılım Bankalar Birliği ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ile gerçekleştirilmesine ve erişilebilir banka şubeleri çalışmasının bu ortak çalışma ile başlatılmasına karar verildi. 

Tüm çalışmalara örnek oluşturması açısından, erişilebilirlik çalışmalarına Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'ndan başlanacak. Bu çalışmaya göre BDDK'nın erişilebilirlik koşullarına uygunluğu ve USTAD 2011:2015 çevre ve yapı standartlarına uygunluğu denetlenecek, personelinin engellilerle iletişim eğitimi verilecek ve sürecin sonunda Türkiye'de hizmet veren tüm bankalara, USTAD 2011:2015 Çevre ve Yapı Standartlarına Uygunluk Sertifikası verilecek. 

USTAD 2011:2015 Çevre ve Yapı Standartlarına Uygunluk Sertifikası daha önceden TAV ve ArmoniPark gibi engellilerin erişimine azami dikkat gösteren kurumlara verilmişti."