FONT KÜÇÜLT
FONT BÜYÜT

Başkan Metin Şentürk İngiltere Büyükelçisi Richard Moore ile Görüştü

Engelliler Vakfı ve Dünya Engelliler Birliği Başkanı, sanatçı Metin Şentürk Birleşik Krallık Türkiye Büyükelçisi Richard Moore ve eşi Maggie Moore Dünya ile İstanbul Başkonsolosluğu’nda konutta görüştü.

Son derece sıcak ve samimi bir havada geçen görüşmede Büyükelçi Richard Moore “bu yaptığım en ilham verici görüşmeydi” dedi.

Eşi Maggie Moore da görme engelli olan Büyükelçi Richard Moore, Metin Şentürk’le iki ülke arasındaki engellilerle ilgili sosyal projeler, farkındalık ve sanat üzerine görüşme yaptılar.

Başkan Metin Şentürk  2010 yılında Şanlıurfa Havaalanında Guinness Dünya Görme Engelliler Hız rekoru’nu İngiliz vatandaşı görme engelli Mike Newman’dan alarak Türkiye’ye kazandırmış ancak rekor 2014 yılında aynı İngiliz tarafınan tekrar egale edilerek İngiltere’ye götürülmüştü. Bunun üzerine rekoru tekrar geri almak içim çalışmalara başlayan Şentürk, Büyükelçi’ye bu farkındalık projesi  ve anlamlı rekabet ile ilgili de bilgi vererek “Sayın Büyükelçim çok üzgünüm ancak rekoru sizden geri alacağım” dedi.

Ayrıca Metin Şentürk’ün dünyada bir ilk olarak 2012 yılında Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yönettiği Sinema Senfoni Orkestrası konserinin  3 Aralık 2014 Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Londra’da yapılması ortak kararı alındı.

Şentürk’ün Büyükelçi ve eşine  kısa bir ud  dinletisi de yaptığı görüşmede önümüzdeki günlerde Maggie Moore’a engellilik alanındaki çalışmalarından dolayı Dünya Engelliler Vakfı Onursal Başkanlık beratı takdim edileceği de açıklandı.