FONT KÜÇÜLT
FONT BÜYÜT

Uluslararası Dijital Erişilebilirlik Çalıştayı

ULUSLAR ARASI DİJİTAL ERİŞİLEBİLİRLİK ÇALIŞTAYI

Çalıştayın Amacı
Yenilikçi ve Kapsayıcı Dijital Erişilebilirlik projesiyle engellilerin yaşam kalitelerini artırmak ve teknolojik imkanlarla topluma aktif biçimde dahil olmalarına katkı sunmak amaçlanmıştır.

Çalıştay Panallerinin Temaları
Engellilerin Haklar Temelinde İhtiyaçları ve Talepleri
Yenilikçi ve Kapsayıcı Erişilebilirlik ve Modelleri
Dezavantajlı Gruplar Açısından Dijital Dünyanın Avantajları
Dijital Erişilebilirlik Standartları Kılavuzu

Koordinasyonu ve organizasyonu DEV tarafından gerçekleştirilen çalıştayın açılış konuşması kurucu başkan yardımcısı Necdet Öztürk ile başladı.

Ardından Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sağlık, Turizm, Spor Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler temsilcilerinin konuşmaları ile devam etti.

Boğaziçi ve Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Ecmel Ayral, Pordiva Bilişim Teknolojileri genel müdürü Ercan Balcı ve WDU & DEV’in kurucu başkan yardımcısı Necdet Öztürk WDU Digital Sistem ve E- Mobility strateji modeli uygulaması hakkında sunum yaptılar.

Fatih Sultan Vakıf Üniversitesi’nden Prof. Dr. Esra Macaroğlu, ABD Drexel Üniversitesi’nden video bildiri ile WDU genel sekreteri & MA, MS Yasemin Çelikkol, Hacettepe Üniversitesi’nden Doç. Dr. Fatma Doğanay, WDU üyesi ve Psikolog Yrd. Doç. Dr. Ülkü Tosun, Hacettepe Üniversitesi özel eğitim fakültesi’nden Prof. Dr. Mustafa Baloğlu video bildiri ile yenilikçi & kapsayıcı digital erişebilirlik modelleri ve standartları konusunda konuşmalarını yaptılar.

Dezavantajlı gruplar açısından dijital dünyanın avantajlarını Sudan’dan video bildiri ile Dr. Yousifal Zubair, İşitme Engelliler Federasyonu başkanı Muammer Ay, İstanbul Görme Engelliler Spor Kulübü başkan yardımcısı Cihan Yazıcı, WDU üyesi ve Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı başkanı Prof. Dr. Duran Canatan, Kanada’dan video bildiri ile Linnie Tse, Süleymanpaşa Belediyesi Engelliler Birimi’nden Şerife Türüdü anlattı.

Dijital Erişebilirlik, medya ve engelliler konusunda Hürriyet gazetesi adına ben, digital stratejist Levent Karadağ, sosyal medya’dan hepimizin tanıdığı twitter fenomeni “Odun Herif” – Kadir Doğrubakar, video bildiri ile Kosovo’dan Little Prople of Kosovo başkanı ve WDU yönetim kurulu üyesi Hiljmineta Apuk, video bildiri ile Türk Telekom engelli temsilcisi Elif Gamze Bozo, Amerika’dan video bildiri ile engelli aktris Leopoldine Huyghues

(15 Ekim 2016)

Program için tıklayınız.