FONT KÜÇÜLT
FONT BÜYÜT

CNN International DEV Başkanı Sn. Metin Şentürk le Türkiye deki engellilerle ilgili röportaj yaptı (21.12.2010)

 

Röportajın Türkçe tam metni:

GÖRME ENGELLİ  STAR METİN ŞENTÜRK ENGELLİLİKLE MÜCADELE EDİYOR

  • Görme engelli sanatçı TV programını engellilik konularını tartışmaya açmak için kullanıyor.
  • Sanatçı engellilerin “umutlarını asla yitirmemelerini” istiyor.

 

CNN’de yayımlanan i-List programı sizi her ay başka bir ülkeye götürüyor. Aralık’ta Türkiye’yi ziyaret ettik ve ülkenin ekonomik, kültürel ve sosyal yaşamını biçimlendiren değişikliklere bir göz attık.

 

(CNN)  - Metin Şentürk bir Türk pop yıldızı ve TV programı sunucusu. Haftalık TV programında ünlü konukları müzik eşliğinde ağırlayan sanatçının bugüne dek dokuz albümü çıkmış.

 

Metin Şentürk aynı zamanda görme engelli ve engellilerin sorunları üzerinde açılan kampanyaların aktif bir destekçisi.

 

44 yaşındaki Şentürk İstanbul’da bir Dünya Engelliler Birliği kurmuş ve engellilerin sesini duyurabilmek için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girmek istiyor. Sanatçı TV programında da her fırsatta engellilerin sorunlarına değiniyor.

 

Metin Şentürk bu yıl Görme Engelliler İçin Dünya Hız Rekoru’nu kırmış ve engellilerin sorunlarına dikkat çekmek için bir Ferrri’yi saatte 300 km. hızla sürmüş. Şentürk’ün arabası içinde ona kulaklıkla talimat veren ikinci bir sürücünün yer aldığı başka bir araç tarafından takip edilmiş.

 

Şentürk kendisini Türkiye’de yaşayan 8,5 milyon engellinin bir öncüsü olarak görüyor.

 

“Engelli bir insanın kendine güvenmesi durumunda başaramayacağı hiçbir şey olmadığına inanıyorum” diyen sanatçı “Tek ihtiyacımız bize fırsat verilmesidir” diye ekliyor.

 

Metin Şentürk gözlerini bir hastalık sonucu üç yaşında kaybetmiş. Tamamı gören öğrencilerden oluşan normal bir lisede okuyan sanatçı üniversitede ise Türk müziği eğitimi almış.

 

“Engelimin bana engel olmasına izin vermedim” diyen Şentürk “İnsanların başına her şey gelebilir, sonuçta hepimizin hikayeleri vardır” diyor.

 

Bu yorulmaz savunucu engelli insanların hayatın yakasına yapışmasını ve asla umutsuzluğa düşmemelerini istiyor.

 

Şentürk yine de diğer engellilerden daha şanslı olduğunu söylüyor: “Türkiye’de bir yıldız olarak özel yardımcılarım olduğu için çok şanslıyım, ama sıradan bir engellinin elbette bazı sıkıntıları olmaktadır.”

 

“Birçok engelli işe, hatta okula gitmekte pek çok zorlukla karşılaşıyor” diyor İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde uluslararası hukuk hocası olan ve engellilerle birlikte çalışan İdil Işıl Gül.

 

Türkiye’deki engellilerin sadece %20’sinin çalışma olanağına sahip olduğunu bu konudaki en yeni çalışma olan ve 2002’de yapılan Engellilik Raporu’ndan öğreniyoruz.

 

Gül “Pek çok engelli sadece evde oturuyor ve işe veya okula gidemedikleri için evde yaşıyorlar” diyor.

 

Yasalara göre ellinin üzerinde eleman çalıştıran yerlerin engellilere %3 kota ayırması ve bunun içinde devletten maddi destek alması gerekiyor.

 

Gül’ün dediğine göre, buna rağmen birçok firma engellere evde oturmaları için maaş veriyor veya en az beceri gerektiren işlerde çalıştırıyor.

 

İdil Işıl Gül 2007’de yapılan Uluslararası Engelli Hakları Raporu’nda araştırmacı olarak çalışmış ve rapor sonucuna göre Türkiye engelliler alanında en az çalışma yapılan Avrupa ülkesi olarak çıkmış.

 

Son yıllarda, her şeye rağmen, engellilerin yaşamlarının iyileştirilmesi alanında çalışmalar yapılıyor.

 

Türkiye’de engelliler hakkındaki ilk yasa 2005’te çıkmış ve bu yasada 2012’ye kadar tüm kamu binalarının tekerlekli sandalyeye uyumlu yapılması öngörülmüş.

 

Engellilere iş bulunması alanında çalışan www.engelsizkariyer.com sitesi de 2008 yılında yayına başlamış.

 

Engelsizkariyer sitesinden Hasibe Kızıltaş “İşverenler en eğitimli engellileri bile genelde yük olarak gördükleri için onları çalıştırmak istemiyorlar” diyor.

 

Hasibe Kızıltaş’a göre, engelsizkariyer sitesi iş olanakları yaratmaya ek olarak, çalışan engellilere de kariyer planı konusunda destek veriyor ve en büyük sorunlardan biri olan engellilerin horlanmasına karşı da canlı bir telefon hattı oluşturulmuş durumda.

 

Teknolojik gelişmeler sonucu engelliler artık bankacılık gibi konularda daha rahat olanaklara sahip olmuş.

 

Bu ayın başlarında Yapı Kredi Bankası işlemler sırasında görme engellilerle konuşabilen bir ATM hizmete sokmuş. Banka aynı işi yapabilen satış noktaları konusunda da çalışıyor.

 

Bankanın engellilere daha geniş hizmet verme çalışmalarının bir ürünü olan ATM’den sonra hizmete sokulan satış noktalarının dünyada bir ilk olduğu belirtiliyor.

 

Yapı Kredi genel müdür yardımcısı Yakup Doğan yetersiz desteklerden dolayı, engellilerin günlük yaşamın her aşamasında pek çok sorunla karşılaştıklarını söylüyor.

 

ATM ve satış noktaları görme engellilerin hayata daha fazla dahil olmaları, en azından bankacılık işlemlerinde rahat etmeleri hedeflenerek tasarlanmış.

 

Konuşan ATM’ler yazıyı sese dönüştüren özel kulaklıklara sahip ve işlemler sırasında görme engellilere sesli destek hizmeti sunuyor.

 

İlk makine 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle İstanbul’daki bir şubede hizmete sokulmuş. Banka önümüzdeki aylara Türkiye çapındaki şubelerinde ATM’leri hizmete sokmayı planlıyor.

 

İdil Işıl Gül’e göre, “Bir şeyler yavaş yavaş değişiyor ama olması gerektiği kadar hızlı değiller henüz.”

 

Metin Şentürk ülkede cesaret verici gelişmeler yaşandığına inanıyor ama çok daha fazlası yapılabilir diyor ve kendisi de bunlara yol açmak için TBMM’ye girmek istiyor.

 

“Bence belediyeler engelliler için çok daha fazla çalışmalı ve bir başlangıç olarak, mimari engelleri kaldırarak başlayabilirler” diyor sanatçı.

 

Sanatçı “Kısacası, dünya tek tip insana göre değil, her tip insana göre tasarlanmalı” düşüncesinde.