FONT KÜÇÜLT
FONT BÜYÜT

Dış politikadaki hızınız benim rekordan fazla (16.08.2010)

Dünya Engelliler Vakfı nın kurucularından sanatçı Metin Şentürk, vakfın kongresinin Türkiye de yapılması için Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştü.

Önemli meseleleri tartışmak üzere dünyanın önde gelen birçok isminin ziyarete geldiği Dışişleri Bakanlığı, dün renkli bir buluşmaya ev sahipliği yaptı.
 
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, görme engelli sanatçı Metin Şentürk ü kabul etti. Dünya Engelliler Kongresi nin gelecek yıl Türkiye de yapılması için girişim başlatan Şentürk, Bakan Davutoğlu ndan yardım istedi. Dünya görme engelliler sürat rekorunu kıran Şentürk, "Dış politikadaki hızınız benim kırdığım rekordan daha fazla." diyerek Bakan Davutoğlu nu övdü. Oldukça samimi bir ortamda gerçekleşen görüşmeye Şentürk ün kahkahaları damgasını vurdu.

Dünya Engelliler Vakfı kurucularından olan Şentürk ün Davutoğlu nu ziyaretine basın yoğun ilgi gösterdi. Sanatçı "bu kadar çok sayıda basın mensubunu uzun süredir görmediğini" söyleyince Bakan, "Ben de" cevabını verdi. Dünya görme engelliler sürat rekorunu kıran Şentürk, bu kadar yoğun bir gündemde Davutoğlu nun kendisini kabul etmesinden dolayı teşekkür etti. Davutoğlu nun, "Hayat dolusunuz ve görme kabiliyetiniz mükemmel" ifadesi üzerine Metin Şentürk "İşime geleni görüyorum bakanım." diyerek espri yaptı. Davutoğlu, "Türk dış politikasını nasıl görüyorsunuz?" diye sorunca sanatçı yine esprili bir cevap verdi: "Ülkemizin girişimlerini kutluyorum. Övgüyle ve gururla takip ediyoruz. Dış politikadaki hızınız benim kırdığım rekordan daha fazla." Davutoğlu "Biz sizin hızınıza ulaşamayız." deyince Şentürk, "Tamam bakanım, o zaman bir gün sizi yanıma oturtup gezdiririm." diye cevap verdi. Basın mensupları Davutoğlu ve Şentürk ten tokalaşma fotoğrafı istemeleri üzerine Davutoğlu ve Şentürk yeniden el sıkıştı. Bu sırada Şentürk, Davutoğlu na, "Bakanım bayağı da yakışıklıymışsınız.   dedi. Ahmet Davutoğlu da "Siz görüyorsunuz" şeklinde latifeli bir karşılık verdi. Dışişleri Bakanı Davutoğlu daha sonra da ABD Temsilciler Meclisi nin eski üyesi Robert Wexler i kabul etti.