FONT KÜÇÜLT
FONT BÜYÜT

DEV - İŞKUR, Engelli İstihdamı İçin Çözümler Üretiyor (28.06.2010)

İşletme temsilcileri ile karşılıklı görüşülerek engelli istihdamı sağlamaya yönelik öneriler alınan toplantıya, Dünya Engelliler Vakfı Genel Başkanı-Ses Sanatçısı Metin Şentürk, Dünya Engelliler Vakfı Başkan Yardımcısı-Genel Sekreter Necdet Öztürk, Bahçeşehir Üniversitesi Öğrenci Gelişim Direktörü Yrd. Doç. Dr. Nesrin Özdemir, Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi İnci Zaim Gökbay, Türkiye İş Kurumu Kocaeli İl Müdürü Öztekin Kaşukci, Türkiye İş Kurumu Kocaeli Şube Müdürü Engin Gülmez ve Türkiye İş Kurumu Kocaeli Gebze Şube Müdürü Mehmet Özdemir katılım gösterdi.

Türkiye İş Kurumu Kocaeli İl Müdürü Öztekin Kaşukci; Engellilere yönelik mesleki eğitim düzenleme çalışmalarına katkı veren Dünya Engelliler Vakfı Genel Başkanı-Ses Sanatçısı Metin Şentürk e, Bahçeşehir Üniversitesine, Kocaeli ve Gebze Bölgesindeki işletme temsilcilerine yapılacak çalışmalarla ilgili ön bilgileri aktardıktan sonra katılımlarından dolayı teşekkürlerini sundu.

Engellilerin evlerine kapanmamaları gerektiğini, yapabilecekleri çok şey olduğunu, kendisinin bir engelli olarak sürekli onları teşvik ettiğini belirten, Dünya Engelliler Vakfı Genel Başkanı-Ses Sanatçısı Metin Şentürk; Pazar günleri sunduğu programda bu tür sosyal konuları katılımcılarıyla konuştuğunu ifade ederek, bu çalışmalarda yer alacak işletme yetkililerini de programında ağırlayabileceğini ifade etti.

 
Şentürk ten sonra söz alan Bahçeşehir Üniversitesi Öğrenci Gelişim Direktörü Yrd. Doç. Dr. Nesrin Özdemir ise alışılmış kuralların dışına çıkıp engellilere meslek öğretmek, iş hayatına atıldıkları andan itibaren de takip ederek yardımcı olmak istediklerini belirtti. Engelli bireylerin seçiminde ve kendilerine öğretilecek mesleklerin belirlenmesinde yetenek testleri uygulayacaklarını dile getiren Özdemir,  daha sonra uygun mesleklerde eğitim almalarına yardımcı olarak rehabilitasyon hizmetleri sunacaklarını sözlerine ekledi.

Toplantıda işletme yetkililerine, engellilere yönelik düzenlenecek mesleki kursları belirlemek amacıyla 18 meslek ve bir açık öneri bölümünden oluşan anket formları dağıtıldı. İşletme yetkililerinin verdiği bilgiler doğrultusunda yapılacak analize göre mesleklerde gruplandırma yapılacağı ve tekrar işletmelere dönüleceği bilgisi verildi.