FONT KÜÇÜLT
FONT BÜYÜT

Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesine Taraf Devletler Toplantısında Paralel

Bu yıl dördüncüsü yapılan BM Engelli Hakları Sözleşmesine Taraf Devletler Toplantısında DEV heyetini temsilen Başkan Metin Şentürk, Başkan Yardımcısı Necdet Öztürk, Hukuk Danışmanı Nursel Atar, Uluslar arası ilişkiler sorumlusu Hatice Değirmenci ve vakıf Müdürü Kerem Mazı hazır bulundu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından müsteşar yardımcısı Ahmet Zahteroğulları, Özürlüler İdaresi Başkanı Abdullah Güven ve engelli uzmanı Tolga Duygun, İstanbul Kültür Üniversitesini temsilen ise Yrd. Doç Dr.Derya Aydın Okur katıldı.

7 Eylül 2011 tarihinde New York'daki Türk misyonumuzun da katkılarıyla "Engelli Haklarının İLERLEMESİ ve UYGULANMASI için Küresel Örgütlenenin Önemi" konulu bir paralel etkinlik düzenledik. Etkinlikte temel olarak şu konular üzerinde duruldu:

Birleşmiş Milletler Engelli Haklarının ilerletilmesi son derece önemlidir. Yüksek Seviyeli 2012 BM toplantısına güçlü katılım için katılımcıların mali olarak desteklenmesini önemsemekteyiz...

İlerlemeye eş zamanlı olarak, Hakların Genel ve Yerel Yönetimerce Standartlara uyularak Fırsat Eşitliği esasına göre Engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak üzere UYGULANMASI' na katkı sunmak için İstanbul da 22-23 Ekim 2011 de Dünya Engelliler Birliğini kuruyoruz.

Ayrıca Başkan Metin Şentürk etkinlik dahilinde katılımcılara mini bir konser de verdi...