FONT KÜÇÜLT
FONT BÜYÜT

BM Engelli Hakları Sözleşmesi Taraf Devletler Toplantısı (08.09.2010)

DÜNYA ENGELLİLER VAKFI  DEV BAŞKANI  Sn. Metin ŞENTÜRK NEW YORKTA BM ENGELLİ HAKLARI SÖZLEŞMESİ TARAF DEVLETLER TOPLANTISINA KATILDI.  (1 - 3 EYLÜL 2010 BM ENGELLİ HAKLARI SÖZLEŞMESİ TARAF DEVLETLER TOPLANTISI)

İSTANBUL/TÜRKİYEDE KURULACAK OLAN  DÜNYA ENGELLİLER BİRLİĞİ PROESİNİ TANITMAK ve DÜNYADAN STKALARI  1 - 3 ARAIK 2010 DÜNYA  ENGELLİLİK FORMU/iSTANBUL  ETKİNLİĞİNE DAVET ETMEK ÜZERE;

T.C. Başbakanı Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN nın güçlü desteği ve Dışişleri Bakanlığının önerisi ile ABD ye giden ŞENTÜRK
ABD/New York Türk Büyükelçisimiz Sn. Ertuğrul ATAKAN, BM  Türkiye Daimi Temsilcisi Yardımcısı Sn. Fazlı ÇORMAN ve Diplomat Ramis ŞEN nin açık samimi destekleriyle çalışmalar gerçekleştirildi.

İlk resmi görüşme BM Genel Sekreter Yardımcısı Sn. Sha ZUKANG ile yapıldı. Daha sonra BM Engelli Haklarından Sorumlu Sn. Akiko ITO ve ilgili  taraf devlet  temsilcileri ile amaca yönelik çok faydalı görüşmeler yapıldı.

1-3 Eylül 2010 BM ENGELLİLER SÖZLEŞMESİNE TARAF DEVLETLER TOPLANTISINA
Sn. Metin ŞENTÜRK ün hitabı.

 
Sn. Genel Sekreter/Başkan
Sn. Katılımcılar
 
Bendeniz, Görme Engelliler Dünya Hız Rekoru sahibi, Dünya Engelliler Vakfı (DEV) Başkanı ve Dünya Engelliler Birliği Projesi Ulusal Engelliler Platformu (DEBPUEP) Başkanı Metin ŞENTÜRK olarak huzurlarınızda bulunmaktayım.
 
Engelliler adına ve yararına ülkemdeki ve dünyadaki bütün güzel gelişmelere teşekkür ediyorum. Bilindiği gibi BM bünyesinde Engelli Hakları ve Eylem Planı bağlamında çok önemli ve başarılı bir çalışma yapılmıştır.
 
BM misyonu çerçevesinde teorik çalışmaların sürdürüldüğünü görmekteyiz. Ancak sahaya yönelik pratik manada yapılması gereken çok önemli işler ve tamamlanması, karşılanması gereken hak ve ihtiyaçlar görevimiz olarak önümüzde durmaktadır.
 
1.    BM Engelli Hakları ve Eylem Planının, BMye üye bütün ülkeler/devletler tarafından imzalanması süreci tamamlanmalıdır.
2.    BM Engelli Hakları ve Eylem Planının teorik başarısının doğal sonucu olarak, dünya genelinde algılanması ve uygulanması sağlanmalıdır.
3.    BM Engelli Hakları ve Eylem Planının aktif, etkin savunucuları, temsilcileri ve muhatapları olan STKların nitelik, kurumsal gelişim, temsil, yardımlaşma kültürü, STKlar arası örgütlenme, ortak proje geliştirme ve uygulama gibi hususlarda imkan ve ortamların hazırlanmasına ve bu yönde gerçekçi politikalara ihtiyaç vardır.
 
Bu ve benzeri sebeplere olumlu yönde katkı sunmak üzere;
 
Dünyanın doğusu ve batısı arasında coğrafik, kültürel ve tarihi anlamda köprü olan İstanbul/Türkiyede BM Engelli Hakları ve Eylem Planını referans alarak Dünya Engelliler Birliğini kurmak istiyoruz.
 
Dünya Engelliler Birliği; bir çatı örgüt, STK ağı oluşturma, STKların sosyal irtibat üssü olma, sosyal, sağlık, endüstriyel, sanayi vs. içerikleri bulunan uluslar arası yapılanma ve bütünleşme projesidir.
 
Bu amaçla;
1.    Dünya Engelliler Vakfı – DEVi kurduk.
2.    Dünya Engelliler Birliği Projesi Ulusal Engelliler Platformunu – DEBPUEP oluşturduk
3.    TC Başbakanlık, Dış işleri Bakanlığı ve ilgili kurum ve kuruluşlardan çok güçlü destek aldık.
4.    2 Nisan 2010 tarihinde Dünya Engelliler Vakfı Başkanı Sıfatı ile (Farkındalık oluşturma amacıyla) Devlet desteği alarak Görme Engelliler Dünya Hız Rekorunu kırdık ve  GUINNESS rekorlar kitabına girdik.
5.    1-3 Aralık 2010 Dünya Engellilik Formu/İstanbul Etkinliğini, 10 – 16 Mayıs 2011 Dünya Engelliler Birliği Çalıştayını  ve 03.12.2011 Dünya Engelliler Birliği Kurultayını planladık.
 
Biz, DEV, DEBUEP ve Türkiye olarak, yardımlaşmaya, dayanışmaya, iyiliğe, adalete, kardeşliğe inanarak dünyaya doğru yola çıktık.
Dünyanın en büyük azınlığı olan engellilerin atıl potansiyelini, birleşerek güçle buluşturmak istiyoruz.
Bu gücün formülü “Birlik” tir.
Bu gücün adı “Dünya Engelliler Birliği”dir.
Hedefimiz insan onuruna yakışır Engelsiz bir Dünya oluşmasına katkı sunmaktır.
Sizleri bu gücün ve bu onurun ortağı olmaya davet ediyoruz.
 
Saygılarımla,
 
Metin ŞENTÜRK
Dünya Engelliler Vakfı DEV Başkanı
Dünya Engelliler Projesi Ulusal Engelliler Platformu DEBPUEP