FONT KÜÇÜLT
FONT BÜYÜT

Dünya Engelliler Vakfı DEV Birleşmiş Milletler Genel Merkezinde

Dünya Engelliler Vakfı (DEV), Dünya Engelliler Birliği (DEB), TAV ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkilileri, BM Engelli Kişilerin Haklarına Dair Uluslararası Sözleşme'nin 8. Oturum toplantıları nedeniyle Birleşmiş Milletler'de resmi temaslarda bulundu.

Ekonomik ve Sosyal İlişkilerden Sorumlu BM Genel Sekreter Yardımcısı Wu Hongbo, BM Sosyal Politika ve Kalkınma Bölümü Direktörü Daniela Bas ve BM Engelli Hakları Başkanı Akiko Ito'yla bir görüşme gerçekleştiren, DEB ve DEV Başkan Yardımcısı Necdet Öztürk başkanlığındaki Türk heyeti, dünya genelinden delegelerin hazır bulunduğu BM'deki Sürdürülebilir Erişilebilirlik Küresel Forumu'na katıldı. 

Dünya Engelliler Vakfı moderatörlüğünde,  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan ve Türkiye'nin BM Daimi Temsilciliği'nden yetkililerin de hazır bulunduğu forumda, TAV Havalimanları firmasının işlettiği Atatürk Havalimanı'nda hayata geçirilen (Universal Standards for Persons with Disabilities) "USTAD 2011: 2015" Çevre ve Yapı Standardı'nı, "iyi örnek" olarak tanıttı.

Öztürk, eğitimde, sporda ve sosyal hayata dahil olmada erişebilirlik konusunun ve engellilerin çalışma hayatına aktif katılmalarının sağlanmasının dünyada engellilerin önündeki en büyük engel olduğunu ifade etti. Erişebilirlik problemini çözmek için evrensel standartların belirlenmesi konusunda kılavuz rolünü üstlendiklerini anlatan Öztürk, DEV adına tescilli bir Türk markası ve sertifikasyon sistemi USTAD'ı geliştirdiklerini kaydetti.

Forumda 25 yaşındaki engelli DEB USTAD İletişim Komisyonu Üyesi Jason DaSilva da AXS Map'ın tanıtımını yaptı.

Aynı zamanda "When I Walk" filminin yönetmeni ve öznesi olan DaSilva, forumda yaptığı sunumda, tekerlekli sandalye kullananlar başta olmak üzere engelli bireylerin Google haritalardaki her tesise erişmesini mümkün kılan AXS Map uygulamasıyla ilgili bilgi verdi.